безрбетник

мн. безрбетници
Вид збор: Именка, машки род
1. Bид животни коишто се без 'рбет и без скелет.
Латински: Invertebrata Англиски: invertebrate Албански: pakurrizor
Употреба: Зоологија
Примери:
Црвот е безрбетник со долгнавесто и меко тело.
Безрбетници и водоземци.
2. Тој што нема сопствено убедување, свој став, некарактерен човек.
Англиски: hypocrite, slimy Албански: hipokrit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Другарите го презираа безрбетникот.
Изведенки
безрбетен прид.
безрбетна
Што нема 'рбет
Пример: безрбетни животни
FlexiMac
 менување на македонски глаголи