а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

срам

мн. срамови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1085
1. Непријатно чувство предизвикано од лоша постапка.
Англиски: shame Албански: turp
Примери:
Чувствува срам.
2. Чувство на стеснување пред некого.
Англиски: shame Албански: turp
Примери:
Му беше срам да излезе надвор.
Поцрвени од срам.
Изрази
Без срам е.
За срам; за триста срамови!
Не ти е срам!
Од пусти срам.
(посл.) Од страв се бега, од срам не се бега.
Си го загубил (каснал) срамот.
Срам да ти е!
Срам не срам.
Станува за срам(ови).
Умре (потоне, пропадне) од срам.
Ни срам, ни перде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК