шеќер

(едн.) шеќерот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2195
1. Засладувач во вид на ситни кристали или друга форма.
Англиски: sugar Турски: şeker
Употреба: Гастрономија
Примери:
ситен шеќер
шеќер во прав
шеќер во коцки
жолт шеќер
Фабрика за шеќер.
Сладок како шеќер.
2. Кристално сахаринско соединение, растворливо во вода.
Англиски: sugar
Употреба: Хемија
3. дијабетес
Англиски: diabetes
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
Има шеќер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи