лебед

мн. лебеди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7715
Бела, црна или сива пловна птица со долг врат, со жолт или со црн клун; живее во парови.
Латински: Cygnus Англиски: swan
Употреба: Зоологија
Примери:
Јато бели лебеди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК