progress - онтологија

напредие повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
напредок
Употреба: Архаизам

напреднат повеќе

напреднатиот
Вид збор: Придавка
Што напреднал, што отишол понапред во нешто (во развојот, учењето).

напредне повеќе

напреднат
Вид збор: Глагол, свршен
Постигне определен резултат, успех во својата работа, во извршувањето на некоја задача.
Албански: progres

напредок повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
напредување, постигање, успех
Албански: progres, përparim

напредува повеќе

Види и: напредне (св.)
напредуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Оди, се движи напред.
Албански: vazhdon

прогрес повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Напредок, движење кон напред, кон понапредна, посовршена фаза.

прогресира повеќе

прогресираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Оди напред, напредне, напредува, се усоврши, се усовршува.
Албански: përparoj
Постепено се развие, се развива, се зголеми, се зголемува.
Албански: përparoj

развиток повеќе

(едн.) развитокот
Вид збор: Именка, машки род
Зголемување на производните резултати, пораст на општественото производство, економски напредок.
Албански: zhvillim
Употреба: Економија