herpes - онтологија

плиш повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Рана на уста, херпес.
Латински: herpes Албански: herpes
Употреба: Дијалектен збор , Медицина

херпес повеќе

(едн.) херпесот
Вид збор: Именка, машки род
Вирусна болест што предизвикува ситни меурчиња на слузокожата во пределот на усните, носот и половите органи.
Употреба: Медицина