плиш

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24196
1. сомот, кадифе
Англиски: plush Француски: pluche Албански: plish, kadife
Употреба: Ретко
2. пељуш
Англиски: velvet Француски: pluche Албански: kadife
Употреба: Ретко
3. Рана на уста, херпес.
Латински: herpes Англиски: herpes Албански: herpes
Употреба: Дијалектен збор , Медицина