рацио

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Свесност, свест, резон, разум, човекова способност или развиено чувство за спознавање, за откривање и за определување на вистинското и на доброто.
Латински: ratio Англиски: reason
Примери:
Проработи неговото рацио.
Меѓу рациото и импулсот останаа неодговорени прашања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи