деменција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30022
Оштетување на мозокот што води кон нарушување на менталните процеси.
Латински: dementia Англиски: dementia Албански: demencë, çmenduri
Употреба: Медицина
Примери:
старосна деменција
Алцхајмеровата болест се манифестира со деменција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК