абортус

мн. абортуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12131
Предвремен прекин на бременост.
Латински: abortus Англиски: abortion
Употреба: Медицина
Примери:
Спонтан абортус.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК