желка

мн. желки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4786
Копнено и водно животно покриено со цврст оклоп што се движи бавно на четири нозе, кои заедно со главата може да ги вовлече во оклопот.
Латински: Testudinata Англиски: tortoise, turtle
Употреба: Зоологија
Примери:
Во капиновите грмушки шушкаа желки.
Изрази
Јава на желка – се движи бавно.
Изведенки
желче ср.
мн. желчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК