лопатка

мн. лопатки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22909
1. лопата
Англиски: shovel Албански: tërplotë, lopatë
Употреба: Деминутив
2. кација
Албански: lopatë, kaci
3. Една од двете плоската, широки триаголни коски што се наоѓаат во горниот дел од грбот на човекот, а кај животните меѓу вратот и предните нозе.
Латински: Scapula Англиски: bladebone Албански: shpinë
Употреба: Анатомија