пипка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37239
Заразна болест кај кокошките.
Латински: Hemeralopia Англиски: day blindness Албански: hemeralopi, smundje ngjitëse te pulat
Употреба: Медицина
Примери:
(разг.) Пипката да те фати!