а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шипка

мн. шипки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6725
1. Диво грмушесто бодливо растение од родот па розите; дива роза.
Латински: Rosa canina Англиски: dog rose Албански: lloj trëndafili, kaçë
Употреба: Ботаника
Примери:
Покрај патот имаше една шипка.
2. Плод од тоа растение.
Англиски: rose hip Албански: kaçë
Употреба: Разговорно
Примери:
мармалад од шипки
3. метална прачка
Англиски: rod, pole Српски: шипка
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Со метална шипка се обидел да ја убие сопругата.
Изрази
(разг. само во мн.) Шипки! (на, шипки!) - никогаш!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК