а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шашардиса

шашардисаат; шашардисал; шашардисан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28297
1. збуни, изненади
Англиски: confuse Турски: şaşırmak Албански: çapërdis, hutoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Го шашардиса детето.
2. (се шашардиса) Се збунува, се изненадува (и од страв).
Англиски: get confused Албански: çapërdisem, hutohem
Употреба: Разговорно