а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хаџи

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10183
Се става пред имиња и означува дека личноста била на аџилак, било на Света Гора, било во Ерусалим.
Англиски: pilgrim Турски: hacı
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Хаџи Томо, хаџи Васил.
Хаџи Мурат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи