а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракавица

мн. ракавици
Вид збор: Именка, женски род
Служи за заштита на дланката и прстите на раката од студ, повреда и сл.
Англиски: glove
Примери:
Ги загубив ракавиците.
Заштитни ракавици.
Кожени, плетени ракавици.
(разг.) Прими ракавица.
Работи со ракавица.
Изрази
(спорт.) Златна ракавица - спортски трофеј.
Фрли ракавица - предизвика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи