а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогнозира

прогнозираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави прогноза; претскаже, претскажува, предвиди, предвидува нешто што ќе се случи.
Англиски: forecast
Примери:
Тренерот прогнозираше дека работите ќе тргнат на подобро.
Изведенки
прогнозирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи