а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

портрет

мн. портрети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2823
1. Претставување на човечки лик на фотографија, уметничка слика или скулптура.
Англиски: portrait Француски: portrait Албански: portret
Употреба: Уметност
Примери:
Семеен портрет.
2. Опис на лик и карактер во книжевно или публицистичко дело.
Англиски: portrait Француски: portrait Албански: portret, përshkrim
Употреба: Литература
3. Краток опис во кој се претставуваат личноста и делото на писател или на некоја друга личност.
Англиски: portrait Француски: portrait Албански: portret
Употреба: Литература
Примери:
Вечерта беа претставени портрети и изданија на досегашните добитници на Златниот венец.
Изведенки
портретски прид.
порттретскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК