а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понтон

мн. понтони
Вид збор: Именка, машки род
1. Привремен, подвижен мост што се поставува врз чунови, чамци.
Англиски: pontoon Албански: ponton
Употреба: Воен термин
2. Чун, чамец што служи како опора за таков привремен, подвижен мост.
Англиски: pontoon Албански: ponton
Употреба: Воен термин
Изведенки
понтонски прид.
понтонскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи