а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

показател

мн. показатели
Вид збор: Именка, машки род
Тоа по што може да се добие слика, претстава за нешто, да се суди за понатамошниот развиток и тек.
Англиски: indicator Албански: indikator, tregues
Примери:
Економски показатели.
Појавата на оваа книга е добар показател за развитокот на македонската поезија.
Релевантен показател.
Статистички показатели.
Квантитативни показатели.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи