а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пешкир

мн. пешкири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9295
1. крпа за бришење
Англиски: cloth Турски: peşkir Албански: peshqir
Примери:
Избриши се со пешкирот.
пешкир за раце
2. престилка
Англиски: apron Албански: përparëse
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Стави го пешкирот да не се извалкаш.