а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

национализам

(едн.) национализмот
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Идеологија на општествено, политичко и културно дејствување која националните интереси и вредности на една нација ги поставува над другите граѓански вредности и над интересите на другите нации.
Англиски: nationalism Албански: nacionalizëm
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи