а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нараквица

мн. нараквици
Вид збор: Именка, женски род
(обично во мн.) Дел од облеката или од специјален прибор што се навлекува на раката, на дланката и прстите.
Англиски: glove
Примери:
Хируршки нараквици.
Кожени нараквици.
Плетени нараквици.
Изрази
Му ја фрли нараквицата - го предизвика (на двобој, на борба).
Зборува во нараквици - зборува со заобиколување, не директно, во убава форма, не навредливо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи