а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милијарда

мн. милијарди
Вид збор: Именка, женски род
Број еднаков на илјада милиони изброени единици од нешто.
Англиски: billion Албански: miliardë
Изрази
Со милијарди / во милијарди - со / во многу големо, неопределено количество што може да се претстави со / во милијарди.
Изведенки
милијардски прид.
милијардскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи