а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

македонство

(едн.) македонството
Вид збор: Именка, среден род
1. Севкупност на особините на Македонците.
Албански: maqedonizëm
Примери:
Македонството на дијаспората во Австралија.
2. Чувство на припадност кон македонскиот народ.
Албански: maqedonizëm
Примери:
Македонството во неговата уметност.
3. Целокупност на македонскиот народ, cите Македонци.
Албански: maqedonizëm
Примери:
Целото македонство се дигна на нозе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи