а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лексикон

мн. лексикони
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид речник во кој по азбучен ред се објаснуваат разни поими, најчесто специјализиран за определена област.
Англиски: lexicon Албански: fjalor, leksikon
Употреба: Лингвистика
2. Енциклопедија со помал обем.
Англиски: encyclopedia Албански: leksikon, enciklopedi e shkurtër
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи