а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курдиса

курдисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. намести, постави
Англиски: set up Турски: kurmak Албански: kurdis
Употреба: Разговорно
Примери:
Курдиса да пладнува.
Курдисал зелен чадор.
2. навие, дотера
Англиски: wind up Албански: kurdis
Употреба: Разговорно
Примери:
Го курдиса часовникот.
3. организира, наговори
Англиски: persuade Албански: organizoj, bind
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Да не ги курдиса против мене?
4. (се курдиса) се намести, се расположи
Англиски: settle Албански: kurdisem, vendosem
Употреба: Разговорно
Примери:
Се курдиса под сенките.
Изведенки
1. курдисува несв.
(се) курдисуваат
2. курдисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи