а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контроверзен

контроверзни
Вид збор: Придавка
Што е спорен, оспорлив, дискутабилен.
Англиски: controversial
Примери:
контроверзна личност
Изведенки
1. контроверзно прил.
Пример: контроверзно однесување
2. контроверзност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи