а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсистира

инсистираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Настојува на нешто, упорно истакнува нешто.
Англиски: insist
Примери:
Инсистираме со заеднички сили да се зафатиме во решавањето на проблематичните точки.
Во наставата, треба постојано да се инсистира на правилната употреба на личните заменки.
Вујко ми многу инсистираше да останам уште еден ден.
Изведенки
инсистирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи