а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзекутор

мн. егзекутори
Вид збор: Именка, машки род
1. Извршител на смртна казна.
Англиски: executioner Албански: ekzekutor
Примери:
Егзекуторот беше покриен со црна ќулавка.
Егзекуторите останаа непознати за нас.
2. Извршител на судски и други службени одлуки.
Англиски: executor Албански: ekzekutor
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи