а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достоинство

мн. достоинства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3280
1. (само едн.) Позитивна особина што се потврдува со високи морални вредности и самопочит.
Англиски: dignity Албански: krenari, dinjitet
Примери:
Го чува сопственото достоинство.
Тој е човек со високо достоинство.
2. Позитивно својство, обележје, квалитет.
Англиски: quality Албански: cilësi
Примери:
Високи уметнички достоинства.