а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асоцијација

мн. асоцијации
Вид збор: Именка, женски род
1. Поврзување во свеста на едни поими и претстави со други,
Англиски: association Албански: asociacion, shoqatë
Употреба: Филозофија
2. здружување, здружение, сојуз
Англиски: association Албански: asociacion, shoqatë
Употреба: Општество
Примери:
Асоцијација на невладини организации.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи