а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

армада

мн. армади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32413
Голема воздушна или морска воена флота.
Англиски: armada
Употреба: Воен термин
Примери:
Оружјата и армадите што се кревале против неа не можат да се добројат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК