а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азно

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13988
1. Складиште за вредности и драгоцености.
Англиски: treasure vault Турски: hazine Албански: thesar
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Моето азно да биде неброено.
2. богатство, благо
Англиски: treasure Турски: hazine Албански: thesar
Употреба: Архаизам
Примери:
Многу вреќи азно.
Изрази
Озгора мазно, оздола азно - прикриени нешта.