а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Велигден

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3080
Христијански празник, ден на Христовото воскресение.
Англиски: Easter
Употреба: Црковен термин
Примери:
На Велигден лупеше црвени јајца.
Не е секој ден Велигден - не се случуваат секој ден убави, големи работи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи