јужен

јужни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1984
1. Што се наоѓа на југ, што доаѓа од југ.
Англиски: southern Албански: jugor
Употреба: Географија
Примери:
Големи бранови ги заплиснуваа бреговите на јужните мориња.
јужен ветер
јужна хемисфера
2. За време - топол, пријатен.
Англиски: warm Албански: ngrohtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
јужно време
Изведенки
јужно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК