цицач

мн. цицачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12094
1. (пообично мн.) Животно што ги храни своите мали со млеко.
Латински: Mammalia Англиски: mammal Албански: gjitar
Употреба: Зоологија
Примери:
Цицачите се највисока класа меѓу 'рбетниците.
2. (поретко) Оној што цица.
Англиски: sucker Албански: thithës, sisor
Употреба: Ретко
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК