цвекло

мн. цвекла
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27063
Едногодишно градинарско растение со големи долгнавести листови и тркалезен, сочен, црвен корен што се користи во исхраната на човекот.
Латински: Beta vulgaris Англиски: beetroot Албански: panxhar
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
сок од цвекло
салата од цвекло
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК