хаос

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2263
Краен неред, отсуство на систем во нешто.
Англиски: chaos, disorder Албански: kaos, rrëmuj
Примери:
Во собата беше хаос.
Хаос на масата, хаос во главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК