толпа

толпата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1806
1. Неорганизирана група, маса од луѓе.
Англиски: mob Албански: turmë
Употреба: Книжевен збор
Примери:
толпа луѓе
2. Обичните луѓе, народот, масата спротивно на надарените, видните, хероите.
Англиски: crowd Албански: masë, grup
FlexiMac
 менување на македонски глаголи