ташак

мн. ташаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44480
тестикул
Англиски: testicle Турски: taşak Албански: testis, koqe, bole
Употреба: Анатомија , Разговорно
Изрази
(разг.) Си игра ташак со некого - се подбива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи