седмица

мн. седмици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6704
1. недела
Англиски: week Албански: javë
Употреба: Дијалектен збор
2. седумка
Англиски: seven Албански: shtatëshe
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК