свод

мн. сводови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5210
1. Обично на сали, храмови, мостови - лак што соединува ѕидови, опори и сл.
Англиски: dome Албански: hark, kube
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
сводот на црквата
сводовите на мостот
2. небесната купола
Англиски: sky Албански: qiell
Употреба: Преносно значење
Примери:
небесниот свод
3. Отвор на ѕидот од воденицата низ кој минуваат ведрата со вода.
Албански: hark
FlexiMac
 менување на македонски глаголи