рдоква

мн. рдокви
Вид збор: Именка, женски род
Растение со топчест корен и луткав вкус којшто се користи во исхраната.
Латински: Raphanus sativus Англиски: radish Албански: rrepkë
Употреба: Ботаника
Примери:
’Рдоквите беа свежи и големи со прекрасна црвена боја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК