повереник

мн. повереници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24539
1. Лице на кое нешто му се доверува, доверливо лице.
Англиски: confidant Албански: i besueshëm
2. Службено лице со посебни овластувања од државната власт.
Англиски: commissioner Албански: i ngarkuar
Употреба: Административен термин
Примери:
Повереник за земјоделоство.
3. Претставник, агент на фирма и сл.
Англиски: representative Албански: përfaqësues
Употреба: Економија
Изведенки
повереничка ж.
мн. поверенички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи