мочуриште

мн. мочуришта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7103
Земјиште што е покриено со неистечна, застоена вода.
Англиски: swamp Албански: moçal
Употреба: Географија
Примери:
Се најдоа среде мочуриште.
Живо мочуриште.
Ловеа жаби во мочуриштата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи