млечка

мн. млечки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20146
1. Група растенија со млечен сок во стеблото и листовите.
Латински: Euphorbiaceae Англиски: spurge Албански: qumështore
Употреба: Ботаника
2. Многу распространета билка со жолт цвет и тенко стебло во кое има млечен сок.
Латински: Euphorbia Англиски: spurge Албански: luledhëmbi
Употреба: Ботаника
3. глуварче
Латински: Taraxacum officinale Англиски: dandelion Албански: luleradhiqe
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи