маратон

мн. маратони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27839
1. Атлетска дисциплина, трчање на 42 195 м.
Англиски: marathon Албански: maratonë
Употреба: Спорт
2. Активност што трае долго.
Англиски: marathon Албански: maratonë
Употреба: Преносно значење
Примери:
пливачки маратон, пејачки маратон
Изведенки
маратонски прид.
маратонскиот
Пример: Маратонско трчање.