маде

мн. мадиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10854
Жлезда, дел од машкиот полов орган во кој се создава спермата.
Англиски: testicle, balls Албански: koqe, bole
Употреба: Анатомија , Жаргонски збор
Изведенки
мадлест прид.
мадлестиот
храбар
Пример: Тој ја има привилегијата на мадлест човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи